poniedziałek, 5 sierpnia 2013

Bakterie kwasu mlekowego

Bakterie kwasu mlekowego są stosowane do produkcji żywności fermentowanej od co najmniej 4000 lat. Używa się ich na całym świecie do wytwarzania fermentowanych produktów z mleka, takich jak jogurt, ser, masło, maślanka, kefir i kumys.

Bakterie kwasu mlekowego należą do dużej grupy pożytecznych bakterii, mających podobne właściwości i produkujących kwas mlekowy jako końcowy produkt fermentacji. Są szeroko rozpowszechnione w przyrodzie, między innymi żyją w przewodzie pokarmowym człowieka. Pomimo, że najlepiej znane są z zastosowania do produkcji mlecznych produktów fermentowanych, wykorzystywane są również do marynowania warzyw, pieczenia, winiarstwa, suszenia ryb, mięsa i kiełbasy.


Nawet bez rozumienia podstaw teoretycznych, już tysiące lat temu ludzie stosowali kwas mlekowy, aby wyprodukować pożywienie o charakterystycznym smaku, teksturze, trwałości, różniących się od produktu początkowego.

Podobnie dziś, do dyspozycji konsumenta jest szeroki wybór fermentowanych produktów nabiałowych, wliczając w to napoje takie jak kefir, produkty półstałe – jogurty, twarde –sery, do produkcji których wykorzystywane są te drobnoustroje.

Proces produkcyjny wykorzystuje zdolności drobnoustrojów do przetwarzania cukru mlecznego czyli laktozy w kwas mlekowy. W miarę zwiększania się ilości kwasu mlekowego białka w mleku ulegają zmianom (ścinają się), tak jak i cała tekstura produktu. Inne parametry jak temperatura i skład mleka również odpowiadają za powstanie charakterystycznych cech produktu końcowego.

Kwas mlekowy nadaje fermentowanemu mleku lekko kwaskowaty smak. Dodatkowe charakterystyczne posmaki i aromaty są często efektem innych produktów bakterii kwasu mlekowego. Na przykład aldehyd octowy, dostarcza charakterystycznego aromatu jogurtu, diacetyl nadaje maślany smak. Inne drobnoustroje, takie jak drożdże, również mogą być włączone do kultur bakteryjnych w celu uzyskania unikalnego smaku. Na przykład, alkohol i dwutlenek węgla wytwarzane przez drożdże powodują wytworzenie orzeźwiającego smaku kefiru i kumysu. Inne technologie produkcji, takie jak usuwanie serwatki albo dodatki smakowe, również przyczyniają się do dużej różnorodności dostępnych produktów.

W produkcji jogurtu, wykorzystywana jest symbiotyczna zależność pomiędzy dwoma szczepami bakterii Streptococcus thermophilus i Lactobacillus bulgaricus, gdzie każdy z gatunków stymuluje wzrost drugiego. Taka interakcja skutkuje skróceniem czasu fermentacji i otrzymaniem produktu o innej charakterystyce, niż gdyby fermentacja przebiegała tylko przy użyciu jednego gatunku.

W jogurcie i innych produktach fermentowanych bakterie kwasu mlekowego są wykorzystywane jako kultury probiotyczne. Probiotyki uzupełniają i pomagają bakteriom jelitowym sprawniej funkcjonować. Światowy rynek tych produktów stara się odpowiadać na rosnące wymagania konsumentów, którzy świadomie dbają o swoje zdrowie.

Bakterie kwasu mlekowego są znakomitymi przedstawicielami świata drobnoustrojów. Mają nie tylko duże znaczenie gospodarcze, ale pełnią również ważną rolę w utrzymywaniu i promowaniu ludzkiego zdrowia


KAŻDY Z NAS BOI SIĘ BAKTERII - KOJARZĄ NAM SIĘ RACZEJ Z CHOROBAMI NIŻ PRODUKCJĄ JOGURTÓW CZY SERÓW.


Już w 1908 roku jeden z pionierów mikrobiologii i noblista Eliasz Miecznikow zauważył, że "dobre bakterie" zwalczają zakażenia powodowane przez "złe bakterie". Gdy dziś oglądamy reklamy telewizyjne, także odnosimy wrażenie, że przed naszymi oczami kryją się dwa zupełnie odmienne światy. Świat przerażających i wszechobecnych bakterii chorobotwórczych kolonizujących nasze łazienki i kuchnie. Bakterii, których nie można usunąć z talerzy zwykłym płynem do mycia naczyń, a zatem trzeba kupić ten antybakteryjny. Dla równowagi istnieje jednak drugi świat. Świat "dobrych" bakterii zawartych w jogurtach. Tych bakterii dla zdrowia należy zjeść jak najwięcej. Zużycie antybakteryjnych płynów do naczyń, jak i spożycie jogurtów rosną w Polsce lawinowo. Lęk przed bakteriami chorobotwórczymi łatwo zrozumieć. Co jednak zadecydowało o zawrotnej karierze jogurtu?

CUDA W SZKLANCE MLEKA

Sprawcami cudu, dzięki któremu mleko zamienia się w znane od przeszło 3 tys. lat jogurty i kefiry, są bakterie kwasu mlekowego. Należą do nich drobnoustroje zaliczane do kilku rodzajów o wdzięcznych łacińskich nazwach Lactobacillus, Leuconostoc, Lactococcus, Pediococcus i niektóre gatunki z rodzaju Streptococcus. Podobne właściwości mają również inne bakterie, np. znane z reklam jogurtów, niezdolne do życia w obecności tlenu, mikroby z rodzaju Bifidobacterium. Bakterie kwasu mlekowego zasiedlają różne środowiska, m.in. wchodzą w skład naturalnej flory przewodu pokarmowego, skóry, a także narządów rodnych. Niezbędną do życia energię, którą my uzyskujemy w procesie oddychania, zdobywają w procesie fermentacji, czyli beztlenowego rozkładu cukrów. W trakcie fermentacji powstają charakterystyczne związki, takie jak kwas mlekowy i cała gama innych, np. etanol, kwas octowy, mrówkowy i bursztynowy, a także dwutlenek węgla.

Proces produkcyjny coraz popularniejszych na naszym rynku biojogurtów jest dość skomplikowany i w zasadzie nie przypomina zwykłego "nastawiania mleka na kwaśne". Wielkie koncerny spożywcze produkują jogurty z mleka pasteryzowanego, czyli praktycznie jałowego, poprzez dodanie do niego wybranych szczepów bakteryjnych o znanych właściwościach. Ponieważ same mleczarnie najczęściej nie prowadzą już własnych hodowli bakterii, szczepy te to zaawansowane i zwykle chronione patentami produkty specjalistycznych firm biotechnologicznych. Bakterie takie są sprzedawane w formie proszku, uzyskiwanego dzięki suszeniu bakterii w niskiej temperaturze przy obniżonym ciśnieniu, tzw. liofilizacji. Uzyskany dzięki tym drobnoustrojom jogurt ponownie pasteryzuje się i dopiero wtedy dodaje bakterie, które mają w nim pozostać żywe i przez nas zjedzone, takie jak Lactobacillus acidophilus czy Bifidobacterium.

NIE TYLKO JOGURT

Bakterie kwasu mlekowego wykorzystuje się jednak nie tylko do fermentacji napojów mlecznych. Nawet na naszym rynku można już znaleźć niefermentowane napoje mleczne z dodatkiem tych bakterii, acidofilne mleka i maślanki czy niedawno wprowadzone na rynek soki owocowe z dodatkiem dobroczynnych drobnoustrojów. Ponadto znane od wieków kwaszone warzywa (kapusta, ogórki) i niektóre wędliny (salami) są również efektem działania bakterii z rodzaju Lactobacillus. Salami, paradoksalnie, właśnie dzięki bakteriom, które konserwują je poprzez zakwaszenie, jest jednym z niewielu produktów mięsnych, chronionych przed wzrostem większości bakterii.



Na nasz rynek powoli wkraczają nowe generacje żywności zawierającej probiotyki. Na zdjęciu widać soki owocowe z dodatkiem bakterii Lactobacillus plantarum, które można w Polsce kupić od zeszłego roku

Żywność zawierająca probiotyki, czyli dobroczynne mikroorganizmy pochodzące z naszej własnej, naturalnej flory jelitowej (ramka: Lecznicze bakterie na s. 14), dzisiaj nazywana "funkcjonalną", a kilka lat temu "zdrową" czy "naturalną", ma już długą historię, która sięga początków naszego wieku i zapoczątkowało ją spopularyzowanie znanego wcześniej głównie na Bałkanach jogurtu, którego masowa produkcję rozpoczęto w Paryżu w 1907 roku. Pierwsze jogurty smakowe wyprodukowano w latach czterdziestych, nam jednak, w Polsce, wydaje się, że są one wynalazkiem ostatniej dekady.

Wielu specjalistów w zakresie żywienia twierdzi, że trudno wykazać z całą pewnością, iż bakterie kwasu mlekowego, które dodaje się do produktów mlecznych, są w stanie efektywnie kolonizować przewód pokarmowy człowieka, proponują zatem soki owocowe wzbogacone o inne gatunki bakterii kwasu mlekowego. Soki tego typu pojawiły się w Polsce dopiero jesienią zeszłego roku. Ciekawostką jest, że bakterie z gatunku Lactobacillus plantarum, obecne w tych napojach, nie wzrastają w tak bliskim swej nazwie mleku, ale fermentują mąkę owsianą, która to wraz z bakteriami jest dodawana do soku owocowego.

Najpopularniejszym obok jogurtu fermentowanym napojem mlecznym jest w Europie z pewnością kefir. Wymyślili go nasi przodkowie, gdy jeszcze zamieszkiwali Kaukaz. Należy on do tych napojów mlecznych, które, tak jak np. kumys, są efektem fermentacji mlekowo-alkoholowej. Proces ten przeprowadzają tzw. kultury kefirowe, przypominające swym kształtem kwiatki kalafiora, złożone z kilkunastu gatunków bakterii mlekowych i czterech gatunków drożdży oraz ściętej przez nie kazeiny mleka i będących ich produktem cukrowych substancji śluzowych. To jeden z przykładów systemów unieruchomionych komórek drobnoustrojów - taka mała, ale dochodząca czasami do 7 cm średnicy, społeczność mikrobów obdarzająca nas smakiem, zapachem i konsystencją kefiru.

Probiotyki są stosowane także w hodowli zwierząt gospodarskich. Na zachodzie Europy, poza tradycyjną kiszonką, wzbogaca się paszę zwierząt o szczepy bakteryjne pochodzące z ich flory jelitowej i spełniające wszystkie wymagania, które stawiamy probiotykom. Pragniemy w ten sposób poprawić tucz m.in. bydła, trzody chlewnej i drobiu. Znane są również dodatki probiotyczne dla koni wyścigowych, które są odpowiedzią na zapotrzebowanie hodowców, szczególnie zainteresowanych poprawieniem w sposób niefarmakologiczny zdrowia (i wydolności) swoich championów.

MIĘDZY NAUKĄ A REKLAMĄ

Bakterie kwasu mlekowego stosuje się dla poprawy zdrowia już od stuleci, jednak nadal brak przekonujących dowodów, iż rzeczywiście mają na nie dobroczynny wpływ. Przeprowadzanym dotąd badaniom zarzuca się brak właściwej kontroli, opieranie się wyłącznie na modelach zwierzęcych lub badaniach in vitro, a nawet - delikatnie mówiąc - swobodne traktowanie reguł statystyki. Stąd większość publikacji, szczególnie podsumowujących te zagadnienia, zaczyna się od słów, iż doniesienia te nie są w pełni potwierdzone, stąd na temat rzeczywistych korzyści płynących ze spożywania tego typu żywności funkcjonuje wiele sprzecznych opinii, a kończy sakramentalnym niezbędne są dalsze badania, by ugruntować posiadaną wiedzę. Niewątpliwie jednak opublikowano już setki mniej lub bardziej wiarygodnych prac, których wyniki wskazują na dobroczynne działanie probiotyków. Według nich bakterie kwasu mlekowego zwiększają wchłanianie składników odżywczych przez nasze jelita i łagodzą objawy nietolerancji laktozy, czyli cukru mlekowego. Obniżają poziom cholesterolu w surowicy, dotyczy to szczególnie "złego" cholesterolu, tzw. LDL. Zmniejszają aktywność enzymów związanych z powstawaniem nowotworów i pobudzają układ odpornościowy, przez co mogą zmniejszać prawdopodobieństwo wystąpienia zakażeń i nowotworów. Poprawiają perystaltykę jelit. Co zaś najważniejsze, stwarzają środowisko nieprzyjazne bakteriom chorobotwórczym, z którymi również konkurują nieustannie o pokarm i przestrzeń życiową, chociażby blokując miejsca, do których bakterie mogą się zakotwiczyć na nabłonkach jelitowych. Dobroczynne bakterie chorobotwórcze mogą inaktywować również niektóre toksyny produkowane przez drobnoustrojepatogenne.

JOGURT NA WRZODY I... STRES

A wszystko to pomaga przeciwdziałać takim dolegliwościom, jak biegunki i zapalenia pochwy. Może pomóc również walczyć z inną zmorą współczesności, a mianowicie wrzodami żołądka. Badania in vitro wykazały znaczącą aktywność jogurtów w zwalczaniu Helicobacter pylori, bakterii będącej przyczyną choroby wrzodowej. Dzięki probiotykom dodawanym do żywności, pod względem zamieszkujących nasz przewód pokarmowy bakterii stajemy się podobni do niemowląt. Coraz częściej jogurty wzbogaca się bakteriami z rodzaju Bifidobacterium. Drobnoustroje te w naturze zasiedlają powierzchnię sutków, dlatego też dostają się do przewodu pokarmowego osesków podczas karmienia. Ułatwiają one trawienie znajdującej się w mleku laktozy i chronią przed bakteriami chorobotwórczymi.


Ciągle poszerza się wybór produktów zawierające żywe bakterie. W zeszłym roku Polacy zjedli około 200 tys. ton jogurtów

Fot. Janusz Fiett

Właściwa flora bakteryjna jest w naszych organizmach skutecznie niszczona, zarówno w wyniku przyjmowania antybiotyków, jak i stresu, który związany jest z trybem życia. Obecnie ludzie coraz częściej podróżują i narażają się na tzw. biegunki podróżne, które występują szczególnie przy przemieszczaniu się z krajów o wyższym poziomie higieny do obszarów o niższej higienie. Można im zapobiegać, właśnie jedząc biojogurt. Wprawdzie badania wykazały, że całkowite wyjałowienie organizmów zwierząt nie przyprawiało ich o śmierć, ale zdrowia im też nie przysparzało. To wystarczająco imponujące, nawet jeśli nie w pełni potwierdzone metodami naukowymi, by rynek nie dostrzegł tych faktów. W Polsce sprzedano w zeszłym roku blisko 200 tys. ton różnego rodzaju jogurtów.

BAKTERIE TROJAŃSKIE?

Wydawać by się mogło, że nic nie powinno zakłócać nam przyjemności delektowania się przysmakami wzbogacanymi w pożyteczne bakterie. "Złe" bakterie wywołują infekcje, "dobre" poprawiają nasze zdrowie, nie ma jednak róży bez kolców. Poza łatwo dostrzegalnym działaniem dobroczynnym uwagę mikrobiologów Coraz częściej zwraca zagrożenie dla zdrowia publicznego, jakim może się okazać naturalna oporność bakterii kwasu mlekowego na wiele stosowanych obecnie antybiotyków. W swym genetycznym "neseserze" niosą one nie tylko geny odpowiedzialne za produkcję substancji dobroczynnych dla naszego zdrowia, ale także geny gwarantujące im oporność na antybiotyki wykorzystywane do zwalczania zakażeń. Z jednej strony, jest to cecha pożądana, ponieważ umożliwia zasiedlanie ludzkiego przewodu pokarmowego podczas leczenia antybiotykami lub tuż po zakończeniu terapii, gdy antybiotyk wciąż jest obecny w organizmie. Z drugiej strony jednak, geny, które są odpowiedzialne za oporność na antybiotyki, mogą być w pewnych sytuacjach przekazywane bakteriom chorobotwórczym. Tego rodzaju przenoszenie genów wielokrotnie obserwowano w warunkach laboratoryjnych. To, co można wywołać "w probówce", może zdarzyć się też w organizmie człowieka, gdzie stykają się "dobrzy" i "źli".


Przypuszcza się, że spożywanie produktów zawierających bakterie kwasu mlekowego ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, naukowcy twierdzą jednak, że ciągle brak na to dowodów

Bakterie z rodzaju Enterococcus, do niedawna traktowane jako probiotyki i do dziś stosowane w serowarstwie, coraz częściej wywołują śmiertelne zakażenia szpitalne. Jest to spowodowane nabyciem przez te drobnoustroje oporności na wankomycynę, ostatni antybiotyk skuteczny w ich zwalczaniu. Leczenie zakażeń wy-wołanych przez szczepy oporne na ten lek jest bardzo trudne. Analiza genów odpowiedzialnych za oporność na wankomycynę nabytych ostatnio przez enterokoki wskazała na to, że nie pochodziły one jednak od bakterii kwasu mlekowego. Niemniej jednak, bakterie kwasu mlekowego posiadają bardzo podobne geny oporności, co wzbudza niepokój wśród specjalistów.

Mając zatem na uwadze bezpieczeństwo spożywania probiotyków, organa Unii Europejskiej wprowadziły ostatnio zalecenia dotyczące oceny i rejestracji tego typu żywności.

Wiek XX był wiekiem odkrycia antybiotyków. Może się jednak okazać, że w następnym stuleciu większość z nich stanie się bezużyteczna, a terapia zakażeń znajdzie się na powrót w "erze przedantybiotykowej".

Odpowiedzią na to pytanie może okazać się inżynieria genetyczna, która jak kopciuszek oddzieli groch od soczewicy i pozbawi bakterie kwasu mlekowego groźnych dla naszego zdrowia genów oporności na antybiotyki. Będzie to jednak "żywność modyfikowana genetycznie", która, chyba niesłusznie, również wzbudza w społeczeństwach wiele kontrowersji.

czwartek, 1 sierpnia 2013

PROSZEK ZASADOWY DR AUERA

Dawkowanie: 1 raz dziennie ok. 7-8 g proszku (pełna łyżeczka do herbaty) rozpuścić w 1 szklance ciepłej wody, najlepiej 30 min. przed posiłkiem. Nie stosować przez 2 godziny po posiłku białkowym. Dzieci poniżej 20 kg wagi: 1 raz dziennie 2 g proszku na każde 10 kg masy ciała.



W naszym ciele nie ma organu, jednostki funkcjonalnej ani pojedynczych komórek, które nie mogłyby zostać uszkodzone lub nawet całkowicie zniszczone przez nadmiar kwasów. Nasz styl życia i nawyki żywieniowe powodują jednak ciągłe zakwaszanie organizmu, które w końcu doprowadza do zużycia rezerw i do wyczerpania się systemów buforowych. Jeśli zakwaszenie przekracza pojemność buforową systemu, nadwyżka kwasów nie może być zneutralizowana i jest magazynowana w tkankach miękkich oraz stawach, w postaci bolesnych złogów, składających się głównie z soli wytrąconych z kwasów. Są one oznaką chronicznych zmian i przyczyną wielu skarg pacjentów.







Organizm człowieka sam nie produkuje minerałów trzeba mu ich dostarczyć z pożywieniem. Dla właściwego funkcjonowania procesów metabolicznych niezbędna jest równowaga pomiędzy kwasami i zasadami w organizmie. Niestety błędy żywieniowe często powodują, że nasz organizm jest “zbyt kwaśny” - równowaga kwasowo-zasadowa jest zaburzona.




Proszek zasadowy zawiera minerały umożliwiające przywrócenie tej równowagi wg receptury Dr. Auera. Proszek reguluje równowagę kwasowo-zasadową organizmu, która jest jednym z podstawowych warunków prawidłowego funkcjonowania organizmu. Równowaga kwasowo-zasadowa może zostać zaburzona pod wpływem wielu czynników. Najczęściej dochodzi do jej przesunięcia w kierunku kwasowym. Dieta bogata w białko zwierzęce i węglowodany, otyłość, zbyt niska lub zbyt intensywna aktywność fizyczna (sportowcy), niewydolność nerek, alkohol, palenie tytoniu działają zakwaszająco na organizm.




Długotrwałe zakwaszenie organizmu może prowadzić do rozwoju poważnych chorób takich jak osteoporoza i artretyzm, a także być przyczyną wielu dolegliwości np. ogólnego zmęczenia, zaburzeń snu, napięć nerwowych, depresji, częstych infekcji, zaparć.




Właściwości proszku zasadowego wg Dr Auera:

- wyrównuje zaburzoną równowagę kwasowo-zasadową organizmu,
- uzupełnia niedobory zawartych w nim składników mineralnych (wapnia, magnezu, potasu),
- neutralizuje kwaśną treść żołądkową, skutecznie łagodzi zgagę,
- poprawia perystaltykę jelit,
- wspomaga odchudzanie,



Szczególne znaczenie ma fakt, że proszek zasadowy dr Auera nie zawiera sodu, który obciąża nerki. Dzięki temu nie zostaje zaburzona funkcja wydalnicza nerek. Preparat może być stosowany przez osoby ze schorzeniami nerek, kobiety ciężarne oraz osoby w podeszłym wieku.



Dodatkową zaletą Proszku zasadowego dr Auera jest dodatek substancji o bardzo skutecznych właściwościach oczyszczających przewód pokarmowy.
Ponadto preparat został wzbogacony selenem. Niedobór tego pierwiastka występuje u około 50-80 % populacji.




Na podstawie badań oraz po uwzględnieniu opinii wielu konsumentów stosujących proszek zasadowy opracowano następujące zalecenia:

- Jeden raz dziennie ok. 7-8 g Proszku Zasadowego (czubata łyżeczka do herbaty) rozpuścić w ½ - 1 szklanki wody i pić małymi łykami, najlepiej 30 min. przed posiłkiem, - Nie należy pić proszku bezpośrednio po posiłku, gdyż będzie zobojętniać kwas solny wytwarzany do właściwego strawienia posiłku. Szczególnie dotyczy to posiłku bogatego w białko. Może wtedy dojść do osłabionego trawienia białka i nasilenia procesów gnilnych w jelicie. Wskazane jest zachowanie odstępu 2 godzin po obfitym posiłku zawierającym białko.

- Stosując preparat po raz pierwszy w celu szybkiej neutralizacji kwasów, można spróbować zwiększyć dawkę do 2-3 łyżeczek dziennie. (W przypadku pojawienia się zaburzeń jelitowych trzeba zrobić 1-2 dniową przerwę a następnie zmniejszyć dawkę), - Aby zmniejszyć wagę ciała, proszek zasadowy należy przyjmować 30 min przed posiłkiem,

- W celu zneutralizowania nadmiaru kwasu mlekowego, proszek zasadowy należy zażywać przed i po treningu,

- Osoby z niedokwaśnością soku żołądkowego powinny wydłużyć odstęp między spożyciem proszku a posiłkiem nawet do godziny. (Objawem niedokwaśności jest uczucie ciężaru i ucisku w żołądku po ok. 1 godzinie po posiłku). Osoby z niedokwaśnością mogą źle tolerować preparaty alkaliczne,

- Podczas pierwszego tygodnia stosowania proszku zasadowego występuje zwykle zwiększona perystaltyka przewodu pokarmowego. Objawia się to czasem, jako luźne stolce. Służy jednak oczyszczeniu przewodu pokarmowego, a w efekcie przyczynia się do poprawy ogólnego samopoczucia,




Składniki mineralne:

* Potas: 760,0 mg

* Wapń 772,3 mg

* Magnez 211,5 mg

* Selen 4 µg

Dobowe zapotrzebowanie:

Potas: ok. 2000-3000 mg, wapń: ok. 800-1000 mg, magnez: ok. 300 mg, selen: ok.50µg





Skład proszku zasadowego Dr Auera:

Mannitol (substancja słodząca), fosforan wapnia, wodorowęglan potasu,
fosforan magnezu, cytrynian magnezu, cytrynian potasu, cytrynian wapnia, olejek
cytrynowy (aromat naturalny), chelat selenu. Nie zawiera cukru i syntetycznych środków korygujących smak.




Zawartość składników odżywczych w 100 g:

* Wartość energetyczna: 100 kcal/425kJ

* Białko: 0 g

* Węglowodany: 25 g

* Tłuszcz: 0 g



Przeciwwskazania:
Jak dotąd nie stwierdzono żadnych skutków niepożądanych działania proszku zasadowego. Mogą go bez obawy przyjmować nawet kobiety ciężarne. Zwłaszcza podczas ostatnich trzech miesięcy ciąży wiele kobiet cierpi z powodu zgagi. Nie mogą one jednak stosować leków konwencjonalnych, gdyż w okresie ciąży są one niedozwolone.

Nie przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia.Wyższe dawki powinny być stosowane jedynie po konsultacji z lekarzem (mającym wiedzę o zapotrzebowaniu na zawarte w produkcie składniki, jak również doświadczenie w stosowaniu tego produktu).

Aspiryna chroni przed rakiem jelita grubego

Pierwsze wzmianki o tym, że aspiryna może mieć działanie przeciwnowotworowe, pojawiły się w literaturze naukowej już ponad 20 lat temu. Wiele późniejszych prac potwierdzało te przypuszczenia, jednak rzadko były to badania oparte na obserwacjach wieloletnich.Zespół naukowców z Harvard Medical School w Bostonie przeanalizował ostatnio dane prawie 40 tys. kobiet w wieku
powyżej 44 lat, które brały udział w badaniu Women’s Health Study (WHS).

Badanie WHS trwało od 1994 do 2004 r. Uczestniczki przydzielono losowo do jednej z dwóch grup. Kobiety w grupie 1. co drugi dzień przyjmowały 100 mg aspiryny, natomiast w grupie 2. – identycznie wyglądające placebo.

Przez cały okres trwania badania, uczestniczki zobowiązane były do wypełniania (co 6–12 miesięcy) obszernej ankiety dotyczącej m.in. przestrzegania reżimu przyjmowania leku, działań niepożądanych oraz występowania czynników ryzyka chorób układu krążenia i nowotworów.

W czasie 10 lat trwania badania na nowotwory zachorowało 5071 uczestniczek (2070 na raka piersi, 451 na raka jelita, 431 na raka płuc).

Okazało się, że przyjmowanie 100 mg aspiryny co drugi dzień nie zwiększa ryzyka wystąpienia raka płuc i raka piersi – w obu badanych grupach było ono jednakowe.

W grupie przyjmującej aspirynę zaobserwowano natomiast niższe (o 20 proc.) ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, pomimo większego (o 14 proc.) występowania krwawień z przewodu pokarmowego oraz wrzodów trawiennych (o 17 proc.).

Źródło: Ann Intern Med. 2013;159(2):77-85.
Tekst: Tomasz Kobosz

środa, 31 lipca 2013

Beta Karoten

Beta Karoten Naturkaps, kapsułki, 90 szt





Postać
Kapsułki


Opakowanie
90 szt

SUPLEMENT DIETY:

Produkt zaleca się stosować jako uzupełnienie diety w witaminę A i beta-karoten w okresie jesienno-wiosennym oraz w warunkach zwiększonej ekspozycji na światło słoneczne.

Skład

1kapsułka zawiera Beta-karoten 2mg (co odpowiada 333µg ekwiwalentu retinolu)

olej sojowy, skąłdniki otoczki kapsułki (żelatyna, gliceryna roślinna- substancja wiążąca, tlenek żelaza czerwony- barwnik), beta-karoten 30%

Działanie

Beta-karoten jest prowitaminą witaminy A, która odpowiada za prawidłowy proces widzenia, odpowiednie funkcjonowanie skóry oraz rozwój i czynności nabłonków. Chroni organizm przed szkodliwym wpływem wolnych rodników, które mogą niszczyć struktury błon komórkowych i powodować niekontrolowany podział komórek. Beta-karoten gromadzony w skórze pochłania promieniowanie słoneczne, wykazując tym samym działanie ochronne.

Wskazania

Produkt zaleca się stosować jako uzupełnienie diety w beta-karoten w okresie jesienno-wiosennym oraz w warunkach zwiększonej ekspozycji na światło słoneczne.

Dawkowanie

Dorośli - 1 kapsułka dwa razy dziennie w dawkach podzielonych przyjmowanych podczas posiłku.
Przeciwwskazania:

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu. Nie należy przyjmować dodatkowo preparatów zawierających witaminę A.

VITA BIOSA

BIO Vita Biosa - Eliksir Zdrowia i Młodości


na bazie 19 ekstraktów roślinnych,

40 mikroelementów oraz żywych kultur bakterii

Vita Biosa® to efekt wieloletnich badań duńskiego ekologa Erika Nielsena. Zalecany przez lekarzy i terapeutów na całym świecie. Regularnie stosowany przez setki tysięcy ludzi w Europie, Azji, Ameryce i Australii.


Vita Biosa® wspomaga leczenie chorób układu pokarmowego, reumatyzm, osteoporozę, alergie i wiele innych. Intensywnie wzmacnia system odpornościowy, dlatego wskazana jest dla osób ze skłonnościami do przeziębień oraz po kuracjach antybiotykowych i chemioterapii.
Regularne stosowanie Vita Biosa® odtruwa organizm z toksyn, odmładza go i podnosi odporność organizmu!
Jedna butelka **Vita Biosa®** wystarcza średnio na miesięczną kurację. Zaleca się **3-4** miesięczną kurację lub regularne przyjmowanie Vita Biosa® celem profilaktyki.





                                                        


"Według zaleceń Międzynarodowej Organizacji Zdrowia powinniśmy spożywać przynajmniej pięć porcji warzyw i owoców dziennie. Ilość ta gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu i ochronę przed licznymi schorzeniami. Ilu z nas stosuje się do wskazówek właściwego odżywiania? Jak uzupełnić powstające w organizmie braki?
Wiemy, że źródłem aż **90%** tzw. chorób cywilizacyjnych są zaburzenia w procesie trawienia. Choroby związane z układem trawiennym to nie tylko bóle wątroby, jelit i trzustki. Często nie zdajemy sobie sprawy, że pozornie nie związane z układem pokarmowym dolegliwości są przyczyną jego dysfunkcji. Do objawów tych należą: chroniczne zmęczenie, alergie, częste przeziębienia, bóle głowy, niepokój, bezsenność, zapalenie stawów, bóle pleców, reumatyzm, cukrzyca, osteoporoza, przedwczesne objawy starzenia się (wypadanie włosów, zmarszczki) i wiele innych. Przywracając równowagę flory bakteryjnej układu trawiennego oraz dostarczając cennych antyoksydantów **Vita Biosa®** oczyszcza organizm z toksyn i spowalnia jego procesy starzenia się (degeneracji komórkowej). Efektem usunięcia nagromadzonych w naszym organizmie toksyn jest wzrost wchłanialności substancji odżywczych, wzrost energii życiowej, ustąpienie wielu dolegliwości oraz poprawa samopoczucia.


Bogactwo zawartych w Vita Biosa® minerałów, enzymów i witamin powoduje błyskawiczną redukcję wolnych rodników oraz głęboką regenerację komórkową. Efektem tego jest spowolnienie procesów starzenia się oraz znaczne podwyższenie odporności organizmu. Regularne przyjmowanie Vita Biosa® powoduje systematyczne oczyszczanie organizmu z trujących złogów, co wspomaga leczenie i ochronę przed tzw. chorób cywilizacyjnych.


Vita Biosa® to unikatowa mieszkanka 19 ziół leczniczych poddanych wraz z melasą trzciny cukrowej procesowi fermentacji bakteriami kwasu mlekowego. Jej skład, nazwa i proces produkcji strzeżone są międzynarodowym patentem! Setki tysięcy ludzi z Europy Zachodniej, Ameryki, Azji, Australii regularnie stosują ten niezwykły specyfik. Przekonali się bowiem, że Vita Biosa® to niepowtarzalny produkt, gwarantujący znakomite samopoczucie oraz młody wygląd do późnych lat."


Vita Biosa® I JEJ DZIAŁANIE PODKREŚLANE JEST SZCZEGÓLNIE PRZY TAKICH SCHORZENIACH JAK:


Alergie, cukrzyca typ i i ii, artretyzm, zaburzenia układu krążenia , grzybice , choroby reumatoidalne , wszechstronne problemy jelit , anemia , nadciśnienie tętnicze , nadwaga i wiele różnych .
• wzmacnia układ odpornościowy
• usuwa toksyna z organizmu
• odmładzanie komórek i organizmu
• reguluje prace systemu trawiennego


Vita Biosa może być przyjmowana albo w postaci rozcieńczonej lub też z wodą.
Dla dzieci od 1 roku życia zaleca się dzienną dawkę w ilości od 5 – 10 ml.
Tych zaleceń nie uzupełniają żadne lekarskie terapie. Częściowe odstąpienie od leków czy też leczenia może nastąpić tylko po uzgodnieniu z leczącym lekarzem. Jeżeli Państwo sami bez uzgodnienia odstąpicie od zalecanych leków czy zalecanego leczenia, ponosicie Państwo sami całą odpowiedzialność.
Kompozycja ziół jest tak dobrana, ze wpływa na prawidłowe działanie układu pokarmowego, pobudza perystaltykę jelit, zmniejsza obciążenie wątroby po zjedzeniu ciężkostrawnych pokarmów. Bakterie kwasu mlekowego wymienione w składzie recepturowym – tzw. probiotyki, tworzą prawidłowe środowisko w organizmie człowieka i chronią go przed wtargnięciem bakterii chorobotwórczych.


LUDZKIE TRAWIENIE


Zdolność jelita do rozbijania i asymilowania jedzenia, jest w pierwszym rzędzie pytaniem współzależności różnych mikroorganizmów. Miliony bakterii jest w jelicie i one powinny być w wyważonej współzależności, w taki sposób, że jelito może pracować optymalnie. Z pewnością nie wszystkie współzależności są znane.
Od dawna wiadomo, że bakterie kwasu mlekowego mogą stworzyć zdrową florę jelitową. Dzisiaj wiemy, że ma to wiele wspólnego z wielokrotną produkcją określonych witamin B, które powstają , jeżeli jest obecna odpowiednia ilość bakterii kwasu mlekowego. Wiele z sekretów jelita jest jeszcze nie znanych. Z najnowszych badań wynika, że zarówno w jelicie cienkim jak i jelicie grubym produkowanych jest tak wiele hormonów jak w gruczołach wewnątrzwydzielniczych w mózgu. Wielu ludzi traktuje jelito tylko jako kanał przechodzący przez ciało. To jest duża pomyłka.




SPOSÓB UŻYCIA:


3 x 10ml w ciągu dnia po jedzeniu lub między posiłkami, bezpośrednio lub po rozcieńczeniu woda. Przed spożyciem lekko wstrząsnąć. Dopuszczalne są ; gazy, osad i wysoka kwasowość produktu.

OLIMP Dominator Mega Strong Protein

Filar sukcesu DOMINATORA – białko polecane przez Mistrza!
 Unikat na skalę światową!

Mega Strong Protein™ wyznacza najnowsze trendy w jakości i skuteczności działania odżywek wysokobiałkowych.

Mega Strong Protein™ - PROTEINA DLA PROFESJONALISTÓW!

 Takiego produktu jeszcze nie było! Jedyna tak zaawansowana kompozycja najwyższej jakości pełnowartościowych białek zwierzęcych w postaci kompleksu SLOW-MO-PRO™, stanowiącego aż 95% całkowitego składu odżywki.

 Unikatowa formuła SLOW-MO-PRO™ obejmuje wszystkie dotychczas stosowane w suplementacji źródła białek, przy czym, to ich wzajemna kompozycja, krytycznie dobrana przez bezkompromisową kadrę naukową OLIMP Laboratories, gwarantuje bezradność konkurencji w stosunku do OLIMP Mega Strong Protein™.

Mega Strong Protein™- najwyższy poziom wtajemniczenia w uzupełnianiu protein

 Ta elitarna odżywka wysokobiałkowa gwarantuje szczytowy anabolizm białek mięśniowych, przez ponad 5 godzin od chwili spożycia. Osiągnięte zostało to dzięki swoistej proporcji aż sześciu pełnowartościowych źródeł białka, gwarantujących całkowite nasycenie krwi najbardziej pożądanym profilem aminokwasowym. Ekskluzywny skład i magia smaku oferowana przez Mega Strong Protein™ spełnia wymagania najbardziej wybrednych profesjonalistów sportowych, jak i każdej osoby ćwiczącej rekreacyjnie, wykazującej zwiększone zapotrzebowanie na białko czy też dążącej do szybkiego rozwoju masy mięśniowej.

Mega Strong Protein™- esencja anabolizmu w potędze działania antykatabolicznego!

Unikatowy skład Mega Strong Protein™ bazuje na sześciu najwyższej jakości źródłach białka: kazeinie micelarnej, koncentracie, izolacie i hydrolizacie białek serwatkowych, albuminie białka jaja, oraz peptydzie glutaminowym. Wszystko to zostało uzupełnione dodatkiem czystej farmaceutyczne L-glutaminy, która od pierwszej chwili po spożyciu stanowi idealne zabezpieczenie przed katabolizmem struktur mięśniowych, dając potrzebny czas na rozpoczęcie przyswajania aminokwasów pochodzących z hydrolizatu białek serwatki, co ma miejsce już niespełna 30 minut od momentu spożycia. W chwile później zaczyna się wchłanianie aminokwasów pochodzących z koncentratu i izolatu (mikrofiltrowanego w przepływie krzyżowym - CFM) białek serwatkowych, które dają potężną eksplozję poziomu aminokwasów w krwiobiegu, gwarantując nieprzerwany anabolizm najwyższego stopnia. W ciągu 90 minut, od chwili przyjęcia Mega Strong Protein™, strumień aminokwasów zaczyna być zasilany uruchomieniem trawienia i przyswajania najwyższej klasy albuminy jaja kurzego, peptydu glutaminowego i ekskluzywnej kazeiny micelarnej. Te trzy, precyzyjnie zestawione źródła białka, charakteryzują się bardzo długim czasem trawienia, który w przypadku micelarnej kazeiny wynosi ponad 5 godzin, co czyni z nich doskonałe ”narzędzia” anaboliczne o silnie zaznaczonym charakterze antykatabolicznym. Gwarantują one wysoki poziom we krwi najcenniejszych aminokwasów, w tym L-glutaminy, w momencie, gdy inne źródła białka zostały juz przyswojone.

Czasy absorbcji wolnych aminokwasów oraz produktów trawienia poszczególnych źródeł białka wchodzących w skład Mega Strong Protein™

 Dzięki spożyciu Mega Strong Protein™ zapewniamy sobie ekstremalnie skuteczną, niesłabnącą falę uderzeniową anabolicznych aminokwasów, która od początku swego działania zaprzęga wszelkie mechanizmy metaboliczne organizmu do rozpoczęcia procesu syntezy i regeneracji struktur mięśniowych. Całości dopełnia nasycenie OLIMP Mega Strong Protein™ tauryną i kompleksem witamin, pozwalających na efektywne przyswojenie MEGA porcji biała zawartej w tej ekskluzywnej odżywce.  Długie kinetyki wchłaniania peptydu glutaminowego, albuminy jaja kurzego i przede wszystkim micelarnej kazeiny, stwarzają  jednocześnie idealne warunki, skutecznie i na długo zapobiegające procesom katabolicznym, które mogły by grozić regenerującej się tkance mięśniowej. Dodatkowo efekt ten zostaje wzmocniony bardzo wysokim stężeniem aminokwasów rozgałęzionych pojawiających się w krwiobiegu w następstwie trawienia elitarnej mieszanki trzech rodzajów białek serwatki. To jest właśnie potęga antykataboliczna ofiarowana przez Mega Strong Protein™.

Najbogatszy profil aminokwasowy Mega Strong Protein™ – OLIMPijski standard dla najbardziej wymagających.

Optymalne pory stosowania Mega Strong Protein™

Profesjonalny skład Mega Strong Protein™ został stworzony z myślą, aby pomagać, ułatwiać i sprzyjać w osiąganiu celów, a nie w jakikolwiek sposób je ograniczać, dlatego każda pora jest odpowiednia do stosowania Mega Strong Protein™. Bez wątpienia można stwierdzić, iż ze względu na czas stosowania, jest to uniwersalna odżywka białkowa, i z pewnością elitarna, jeśli wziąć pod uwagę jej efekt działania. Wręcz idealnie nadaje się w potreningowym uzupełnianiu deficytu protein, kiedy to obecność łatwo strawnych, najwyższej jakości hydrolizatu, izolatu i koncentratu białek serwatki, a także farmaceutycznie czystej L-glutaminy, zapewni nam szybkie wysycenie krwi najbardziej anabolicznym ze znanych profili aminokwasowych. Ten efekt skutecznie przedłużą wolno trawiące się, ultra czyste, białko jaja kurzego, peptyd glutaminowy i elitarna micelarna kazeina. Mega Strong Protein™ będzie też doskonałym wyborem tuż przed snem lub jako posiłek zastępczy, nie tylko w okresie redukcji tkanki tłuszczowej.

Mega Strong Protein™ idealnie współgra z…

 W celu maksymalnego zwiększenia przyrostów wysokiej jakości masy mięśniowej sugeruje się łączenie, w okresie potreningowym, niniejszego preparatu z odżywką węglowodanową CARBONOX®  oraz z chelatem kreatynowym magnezu MAGNA POWER® (CREATINE MAGNA POWER® - OLIMP), w ilości zalecanej przez producenta. Znamiennym suplementem wykazującym synergizm działania będzie również L-arginina w postaci ARGI POWER® 1500 MEGA CAPS®, AAKG 7500 Extreme Shot™  czy preparaty podnoszące poziom testosteronu (TRIBUSTERON® 90, ACETOSTERON®).

 W celu maksymalizacji redukcji tkanki tłuszczowej zaleca się łączenie, w okresie przedtreningowym, Mega Strong Protein™ z wybranym produktem termogenicznym firmy OLIMP ( Thermo Speed ®, Thermo Stim™, Therm Line® forte czy Therm Line II® , dawka zgodna sugestiami producenta).

 Sumaryczna jednotorowość działania aż sześciu elitarnych źródeł białka nie pozostawia najmniejszych złudzeń, co do absolutnego anabolicznego działania gwarantowanego przez wyrafinowany skład Mega Strong Protein™.
 Najnowszy produkt Olimp Laboratories, z bezkonkurencyjnej serii Dominator®, z łatwością spełnia każde, nawet najsurowsze wymagania stawiane produktom wysokobiałkowym, przez co zadowoli najbardziej wymagających profesjonalistów.
 Chcesz być jednym z nich? Zastosuj Mega Strong Protein™, stworzony właśnie z myślą o elicie sportu.

Mega Strong Protein™ - PROTEINA DLA PROFESJONALISTÓW!

Opakowanie: folia zip 700g
 Skład

 95% SLOW-MO-PRO™ (kazeina micelarna, koncentrat białek serwatkowych, izolat białek serwatkowych, albuminy białka jaja, hydrolizat białek serwatkowych, peptyd glutaminowy), aromaty, kwas jabłkowy i kwas cytrynowy - regulatory kwasowości, tauryna, olej MCT, 0,2% L-glutamina, sukraloza, acesulfam K - substancje słodzące; guma ksantanowa – substancja zagęszczająca, witaminy (kwas L-askorbinowy - wit.C, octan dl-α-tokoferylu - wit.E, nikotynamid - niacyna, D-biotyna, octan retinylu - wit.A, D-pantotenian wapnia - kwas pantotenowy, chlorowodorek pirydoksyny - wit.B6, cholekalcyferol - wit.D, kwas pteroilomonoglutaminowy - foliany, monoazotan tiaminy - wit.B1, ryboflawina -wit.B2, cyjanokobalamina - wit.B12), barwniki: koszenila (dla smaków: truskawkowy, truskawka-kiwi, wiśnia, wiśnia-banan), E 150c (dla smaków: toffi, czekoladowy, ice coffe, kawowy, cappuccino, orzech laskowy, tiramisu).
 Zawiera gluten pochodzenia pszenicznego.Wartość odżywcza     w 100 g    na porcję (40g + °150 ml wody)
Wartość energetyczna      1484 (1555**) kJ / 355 (372**) kcal     593 (622**) kJ / 142 (148,8**) kcal
Białko      75 g     30 g
Węglowodany      4,5 g     1,8 g
w tym cukry      4,5 g     1,8 g
Tłuszcz      4,1 (6,0**) g     1,6 g (2,4**) g
w tym nasycone kwasy tłuszczowe      1,9 (2,7**) g     0,8 (1,1**) g
Błonnik pokarmowy      0 g     0 g
Sód      0,2 g     < 0,1 g
Tauryna      400 mg     160 mg



 ** Wartości dla smaku czekoladowego i tiramisu.
 ° Ilość sugerowana przez Olimp. W zależności od preferencji, rozpuścić w ilości 100-200 ml wody.
  Aminogram wzorcowy #:
Aminokwasy łącznie     na 100 g     na 40 g (porcja)
w tym:
L-alanina      2985 mg     1194 mg
L-arginina      2116 mg     847 mg
Kwas L-asparaginowy      6671 mg     2668 mg
L-cysteina      1036 mg     415 mg
Kwas L-glutaminowy / L-glutamina      15000 mg     6000 mg
Glicyna      1171 mg     468 mg
L-histydyna      1680 mg     672 mg
*/** L-izoleucyna      4215 mg     1686 mg
*/** L-leucyna      7345 mg     2938 mg
* L-lizyna      6444 mg     2578 mg
* L-metionina      2093 mg     837 mg
*/*** L-fenyloalanina      2914 mg     1166 mg
L-prolina      5817 mg     2327 mg
L-seryna      3705 mg     1482 mg
* L-treonina      4180 mg     1672 mg
*/*** L-tryptofan      980 mg     392 mg
*** L-tyrozyna      1453 mg     581 mg
*/** L-walina      4554 mg     1822 mg
Aminokwasy łącznie      74359 mg     29744 mg

 
 # Wartości aminogramu mogą podlegać biologicznym wahaniom typowym dla produktów naturalnych.
 * aminokwasy egzogenne
 ** aminokwasy rozgałęzione
 *** aminokwasy aromatyczne

 
 Zastosowanie

Dla kogo dedykowany jest Mega Strong Protein™?

 Preparat przeznaczony dla wszystkich osób wykazujących zwiększone zapotrzebowanie na doskonałej jakości białko. Szczególnie dla tych dążących do szybkiego rozwoju beztłuszczowej masy mięśniowej oraz siły, czyli głównie dla sportowców wyczynowych (kulturystów, ciężarowców), ale i tych ćwiczących rekreacyjnie.
 Stanowi doskonałe uzupełnienie regeneracyjnych protein dla zawodników dyscyplin wytrzymałościowych i sportów walki, w okresie przygotowawczym, jak i przedstartowej redukcji wagi ciała. Mega Strong Protein™ jest również idealną alternatywą posiłku, wchodzącego w skład zbilansowanej diety, dla osób z nadwagą, chcących pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej oraz dla osób prowadzących aktywny tryb życia, jako dodatkowe źródło białka pozytywnie wpływające na regenerację mięśniową organizmu.
 Ta profesjonalna odżywka wysokobiałkowa doskonale spełni oczekiwania kobiet, które często zaniedbują kwestie odpowiedniej podaży białka w okresie redukcji wagi ciała, które bardzo skutecznie nasila redukcję tkanki tłuszczowej.
 Dawkowanie

 2-3 porcji dziennie – rano, pomiędzy posiłkami, po treningu i/lub przed snem. 1 porcję (40 g – 140 jednostek = 3,5 miarki lub 5 płaskich łyżek stołowych) rozpuścić w °150 ml wody.
 

Selen

Selen + witamina E wspólnie działają jeszcze silniej, jeszcze mocniej wspomagając Twoje zdrowie.

 Selen to pierwiastek śladowy, niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Wynika to z jego własności odtruwających, zwanych również antyoksydacyjnymi. Zapobiega powstawaniu szkodliwych produktów przemiany materii, zwanych wolnymi rodnikami. Chroni komórki naszego organizmu przed uszkodzeniami, przedwczesnym starzeniem się oraz jest niezbędny dla prawidłowego metabolizmu.

 Selen jest niezbędny do syntezy białek. Wzmacnia odporność tkanek na uszkodzenia i stymuluje układ odpornościowy organizmu do obrony przed działaniem substancji toksycznych. Selen w naszym organizmie tworzy proste związki z metalami ciężkimi, przez co łagodzi ich szkodliwe działanie i przyspiesza ich neutralizację.

 Selen odgrywa ważną rolę w podtrzymaniu sprawności seksualnej mężczyzn. Badania wykazały, że zwiększa on liczbę plemników i poprawia ich ruchliwość.

 Selen wpływa również na prawidłową czynność tarczycy. Reguluje wytwarzanie i przemiany jej hormonów, odpowiedzialnych za prawidłową przemianę materii we wszystkich narządach i tkankach organizmu.

 Istotne jest, że selen i witamina E mają tzw. działanie synergiczne, co oznacza, że razem działają silniej niż podawane osobno w równoważnych dawkach.

Wskazania:
 Zaleca się stosowanie preparatu Selen+E w celu wspomagania:

ochrony organizmu przed efektami działania wolnych rodników,
odporności,
czynności tarczycy,
płodności u mężczyzn.

Skład



Substancje czynne:

selen (uzyskany z drożdży selenowych) 50 µg,

witamina E (tokoferol) 10 mg (100% d.z.s.*).



Substancje dodatkowe:

dekstroza (sub. słodząca),

mikrokrystaliczna celuloza (sub. wypełniająca).



(* % d.z.s.- procent realizacji dziennego zalecanego spożycia)



Dawkowanie

 1-2 tabletki dziennie, najlepiej podczas posiłku lub bezpośrednio po nim. Tabletki należy ssać lub połykać.
 Uwaga: Nie zażywać w trakcie leczenia preparatami selenu stosowanymi zewnętrznie

Moroznik kaukaski

Moroźnik kaukaski jest rośliną występującą wysoko w górach Północnego Kaukazu i Gruzji, kwitnącą w największy mróz - stąd nazwa. Kwiaty moroźnika wytrzymują od -6°C do - 29°C. Jej lecznicze właściwości od setek lat wykorzystywane były w lecznictwie ludowym. Do celów leczniczych wykorzystuje się korzenie i kłącza rośliny zawierające liczne alkaloidy (m.in. celiaminę), saponiny steroidowe - hellerborynę, heleborynę, korelborynę - K, kompleks lipoaktywnych substancji, polisacharydy, oleje tłuszczowe, witaminy D i E, kwas nikotynowy, antraglikozydy, glikozydy i inne substancje. Wyniki przeprowadzanych badań klinicznych wykazały skuteczność leku na liczne schorzenia. Moroźnik kaukaski wykorzystywany jest w charakterze preparatu oczyszczającego organizm i wspomagającego przy odchudzaniu. Moroźnik kaukaski jest gatunkiem endemicznym - występuje wyłącznie na określonym terytorium. Rośnie na wys. 1000 - 1500 m n.p.m. w strefie północnego, wielkiego Kaukazu, Gruzji i Abchazji. Hodowla znajduje się w ekologicznym rejonie słynnych z leczniczych borowin i wód mineralnych uzdrowisk balneologicznych w miastach: Żeleznowodsk, Kisłowodsk i Piatigorsk. Właściwości farmakologiczne.

 1. Normalizuje przemianę materii, jest rewelacyjnym środkiem odchudzającym (pomaga zrzucić dużą nadwagę), zmniejsza apetyt, przyspiesza metabolizm.

 2. Posiada właściwości moczopędne, oczyszcza wątrobę, przeciwdziała zastoinom żółci, tym samym zapobiegając tworzeniu się kamieni. Posiada właściwości przeczyszczające, normalizując pracę przewodu pokarmowego, między innymi zaparcia.

 3. Jest silnym środkiem przeciwnowotworowym, stosuje się w leczeniu nowotworów macicy, piersi, prostaty, nowotworów łagodnych, jest znakomitym środkiem leczniczym na guzy i cysty tarczycy.

 4. Leczy choroby i uszkodzenia skóry: ropiejące, trudno gojące się rany, łuszczycę, egzemę, wypadanie włosów, krwawienie z dziąseł, brodawki i inne skórna patologie.

 5. Jest skutecznym lekiem na choroby układu kostno - mięśniowego (osteoporoza, artretyzm, wirusowe zapalenie stawów, dyskopatia, paraliż i in.), wykazuje znieczulające, przeciwzapalne i oczyszczające działanie.

 6. Dzięki dużej zawartości glikozydów z powodzeniem stosuje się w leczeniu niewydolności sercowej 2-3 stopnia, polepsza pracę serca, zapobiega rozwojowi rozmaitych schorzeń tętnic i leczy istniejące. Wzmacnia układ sercowo - naczyniowy i podwyższa wydolność tętnic. Stymuluje krwiobieg organów wewnętrznych, normalizuje ciśnienie, skuteczny w stanach arytmii. Zmniejsza bóle migrenowe.

 7. Akumulując się w pniach nerwowych oczyszcza je i regeneruje, tym samym normalizuje pracę układu nerwowego, normalizuje sen, posiada efekt uspokajający, zwiększa zdolność do pracy, pozytywnie wpływa na psychikę. Leczy przewlekłe zapalenie jajników, reguluje cykl miesiączkowania i pracę układu hirmonalnego.

 8. Posiada znakomite właściwości oczyszczające organizm z toksyn, soli, radionukleidów, ciężkich metali. Dzięki ogólnie oczyszczającemu efektowi działa odmładzająco, napina i ujędrnia skórę. Wzmacnia i regeneruje układ immunologiczny, zapobiega katarom, anginom, grypie.

 9. Jest doskonałym lekiem w leczeniu układu oddechowego, ułatwia odksztuszanie, przyspiesza oczyszczanie oskrzeli z zalegającej wydzieliny, posiada właściwości przeciwzapalne przy chorobach górnych dróg oddechowych (m.in. astma, gruźlica, bronchit)

Zastosowanie:  Normalizacja przemiany materii, jest rewelacyjnym środkiem na odchudzanie bez efektu jojo. Oczyszcza jelita, wątrobę, drogi moczowe zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych. Stosuje się jako pomocniczy środek przy leczeniu guzów organów kobiecych, prostaty i tarczycy.
Działa pozytywnie przy uszkodzeniach skóry, trudne rany, łuszczyca, wypadanie włosów, krwawienie dziąseł także przy chorobach kostno-mięśniowych. Pozytywnie wpływa na serce i układ krwionośny. Działa odmłodzająco, także na mężczyzn. Pomaga w walce z pasożytami.

Sposób użycia:  Chronić przed światłem. Kuracja trwa od 5-12 mc-y. Po pierwszych 5 miesiącach należy zrobić przerwę 1-2 mcy. Jeden dozownik proszku dodać do 50 gram ciepłej wody lub łyżeczki miodu. Roztwór należy przyrządzić wieczorem. Następnego dnia należy wypić 1-2 godziny przed posiłkiem. Co 10-15 dni zwiększać dawkę o jedną miarkę - docelowo maksymalnie 5 miarek jednorazowo (Rosjanie zażywają nawet 6 miarek, jednakże w Rosji moroznik pojawia się w wielu lekach więc są oni do niego przyzwyczajeni). Jeśli w którym kolwiek momencie leczenia pojawi się biegunka, wówczas należy dawkę należy zmniejszyć o jedną dawkę, następnie po kilku dniach zwiększyć dawkę tj. dać organizmowi czas na przyzwyczajenie się do ziół. Gdyby biegunka się powtarzała dawkowanie należy dopasować indywidualnie.

Uwagi: podczas kuracji nie wolno spożywać alkoholu, a należy pić dużo płynów. Przy leczeniu otyłości zażywać preparat rano i wstrzymać się od jedzenia do południa. Przy dużej otyłości i lepszego efektu zażywać preparaty wzmacniające wątrobę. Należy przestrzegać rygorystycznie zalecanej dawki i stopniowo ją zwiększać. Z doświadczeń pacjentów wynika że, wystarczy używać dawkę podstawową, aby po 3 opakowaniach uzyskać wyraźne, trwałe schudniecie. Należy stosować zróżnicowaną dietę, najlepiej 5 małych posiłków dziennie.

Przedawkowanie jest niedozwolone , jest to mocno działające zioło.

Przeciwwskazania: nie używać w czasie ciąży, laktacji i ciężkich stanów chorobowych

Opakowanie: Opakowanie zawiera 10 gram sproszkowanych kłączy i korzeni o gorzkim smaku i wystarcza na ok. 1 miesiąc kuracji.

Medytacja

Medytacja (łac. meditatio - zagłębianie się w myślach, rozważanie, namysł) – praktyki mające na celu samodoskonalenie, stosowane zwłaszcza w jodze oraz w religiach i duchowości Wschodu (buddyzm, taoizm, konfucjanizm, hinduizm, dżinizm), a ostatnio także przez niektóre szkoły psychoterapeutyczne. Elementy medytacji dają się również zauważyć w chrześcijaństwie (hezychazm) i islamie (sufizm).

Wbrew łacińskiemu źródłosłowowi wschodnia medytacja niekoniecznie ma coś wspólnego z namysłem, często jest nawet jego przeciwieństwem, w niektórych szkołach filozoficznych wręcz zaleca się oczyszczenie umysłu z jakichkolwiek myśli i wyobrażeń, np. Jogasutry Patańdźalego w ten sposób definiują praktyki jogi: yogaś ćitta vritti nirodhah (joga to zatrzymanie aktywności umysłu). Ten rodzaj medytacji stanowi rodzaj spokojnej obserwacji, a jej nazwy nawiązują do "patrzenia": dhjana (od czasownika "dhiyate" - patrzeć umysłem), vipassana (od "vi-paśyate" - obserwować). Z kolei inne techniki polegają na aktywnej wizualizacji: bhawana (tworzenie), kalpana (budowanie). Wizualizacje są metodą szczególnie często wykorzystywaną w buddyzmie tybetańskim.


Cele medytacji
Medytacji nadawane są rozmaite cele:
Poprawa zdrowia fizycznego i samopoczucia psychicznego.
Rozwinięcie mistrzostwa w określonych sztukach bądź rzemiosłach. W tym celu praktykowali medytację samurajowie.
Osiągnięcie oświecenia.
Osiągnięcie pełnej kontroli nad swoim ciałem i umysłem (joga, fakirzy).
Zespolenie się z bóstwem (wedanta, voodoo).
Komunikacja z bóstwem poprzez zatopienie się w modlitwie (judaizm, chrześcijaństwo, islam, hinduizm).
Doświadczenie procesu umierania i nauczenie się kontroli nad nim (np. medytacja phowa znana z buddyzmu tybetańskiego).
Przezwyciężenie lęku przed śmiercią.

Wymienione cele są niekiedy pozornie sprzeczne - na przykład kontrola umysłu propagowana w jodze wydaje się być całkowicie przeciwstawna do "stopniowego odpuszczania" i nabierania spontaniczności znanego w zen. W istocie jednak w obu przypadkach chodzi o uzyskanie świadomości różnych ukrytych mechanizmów psychologicznych, jak np. reagowanie agresją na różne rodzaje strachu, czy lęku. Uzyskanie świadomości działania tych mechanizmów, uwalnia od ich nieuświadomionego wpływu. W ten sposób świadomość medytującego ma uzyskać spontaniczność, medytujący ma stać się wolny od wpływów tego co nieuświadomione.[potrzebne źródło]
Najważniejsze odmiany medytacji
Koncentracja na pojedynczym obiekcie, takim jak kwiat albo świeca, albo oddech. Do tego rodzaju medytacji należy na przykład:
Vipassana − buddyjska medytacja wglądu[1].
Jhana, czyli rozwijanie koncentracji na pojedynczym przedmiocie takim, jak na przykład oddech, doznania w ciele, przedmiot kasina i innych w Buddyzmie Therawady.
Anapana - techniki związane ze skupieniem na oddechu, również liczenie oddechów znane z zen.
Tworzenie a następnie niszczenie mandali - buddyzm tybetański.
Medytacja z kōanem znana z zen.
dhikr - W sufizmie jest to specyficzna, podstawowa forma modlitwy.
Adoracja Najświętszego Sakramentu
Modlitwa Głębi [potrzebne źródło]
Medytacja uważności:
Satipatthana, czyli rozwijanie uważności (lub przytomności umysłu) oparta na czterech przedmiotach: (1) ciele (kayā), (2) uczuciach (vedanā), (3) świadomości (cittā) i (4)zjawiskach umysłu (dhammā).
Medytacja ruchowa, na przykład:
Taijiquan, qigong stosowane w taoizmie.
Taniec derwiszów w islamie.
Ekstatyczne tańce voodoo oraz niektórych religii afrykańskich.
Medytacja dynamiczna, stworzona współcześnie przez Osho.
Powtarzanie mantr, czyli pewnych sylab i dźwięków. Do tej kategorii zalicza się na przykład:
Tzw. medytacja transcendentalna.
Niektóre medytacje buddyzmu tybetańskiego.
Modlitwa Jezusowa
Modlitwy do Matki Boskiej z użyciem różańca w katolicyzmie mogą być uznane za szczególny przypadek medytacji przy pomocy mantr.
Medytacja chrześcijańska wg metody Johna Maina OSB
Wizualizacje - świadome kierowanie umysłu ku pewnym wyobrażeniom:
Niektóre medytacje buddyzmu tybetańskiego, np. medytacja trzech świateł obejmują wizualizacje buddów, bodhisattwów lub guru.
Techniki wizualizacyjne, szeroko stosowane w psychoterapii.
medytacja ignacjańska.
medytacja światła.
Pozycje i układy ciała:
Asany z jogi.
Mudry stosowane pomocniczo w buddyzmie i jodze.
Prawosławna praktyka pokłonów (metanie i prostracje)
Utrzymywanie czujności umysłu przy jednoczesnym niepodtrzymywaniu myśli:
Medytacja zazen znana z zen.
Shikan-taza znana z zen.
Szine (Shine) w buddyzmie tybetańskim.
Spokojne siedzenie znane z konfucjanizmu.
Długotrwałe utrzymywanie milczenia znane zarówno w buddyzmie (w tym zen) jak i chrześcijaństwie.
Trans, hipnoza i pokrewne techniki:
Autohipnoza i trans stosowane szeroko w psychoterapii.
Afirmacje stosowane w psychoterapii.
Technika linii czasu i inne znane z NLP.
Techniki znane z metody Silvy.
Techniki linii Aka praktykowane na Hawajach.
Biofeedback.
Float REST - Sesje w kabinach deprywacyjnych.
Praca z umysłem[edytuj]

Podstawą większości odmian medytacji jest praca z umysłem. Istnieją tu dwa główne (i przeciwstawne) sposoby wykonywania tej pracy:
Medytacje zwrócone do wewnątrz - mają zwykle na celu zagłębienie się w swej osobowości, w celu dokonania zmian, wyciszenia lub wzmocnienia różnych jej aspektów, uzyskania pewnych odpowiedzi, lub wzajemnego uzgodnienia różnych elementów osobowości. Do tej grupy zaliczają się np. wszelkie techniki transowe, hipnotyczne, wizualizacyjne, mantry, taijiquan, joga. Czasem (szczególnie w przypadku transu i wizualizacji) są one wykonywane z zamkniętymi oczami.
Medytacje zwrócone na zewnątrz - mają zwykle na celu zwiększenie czujności i poprawienie koncentracji oraz spontaniczności. Pozwalają żyć "tu i teraz" z mniejszym bagażem przeszłości i przyszłości. Do tej grupy zalicza się na przykład większość technik zen. Na ogół są wykonywane z otwartymi oczami. Wiele spośród medytacji z tej grupy można wykonywać w trakcie codziennych zajęć (istnieje nawet porzekadło: "zen jest twoim codziennym umysłem").
Pozycje medytacyjne[edytuj]

Najbardziej rozwinięty system pozycji medytacyjnych napotykamy w jodze.

W buddyzmie pozycje medytacyjne mają mniejsze znaczenie niż sposób pracy z umysłem. Siedząc w lotosie z rozbieganym umysłem uzyskamy mniej niż ćwicząc uważność w tłoku w tramwaju. Buddyzm proponuje następujące pozycje (w kolejności od najlepszej do najgorszej): lotos, półlotos, pozycja ćwierćlotosu, pozycja birmańska, siad skrzyżny, przysiad na piętach, siedzenie na krześle, leżenie (pozycja "trupa" lub inaczej "martwe ciało").
Bezpieczeństwo medytacji
Medytacje są generalnie bezpieczne. Są one wykorzystywane w psychoterapii. Medytacja prowadzi bowiem do "lepszego wglądu w siebie". Problemy mogą zaistnieć jedynie w przypadku praktykowania medytacji przez niektórych psychotyków albo osoby, dla których kontakt z własną podświadomością i emocjami może być niebezpieczny (np. cierpiący na ciężką depresję albo lęki).

Praktykowanie medytacji może jednak również zwielokrotnić działanie niektórych leków[potrzebne źródło], szczególnie przeciwlękowych i zmniejszających ciśnienie krwi. W takim przypadku dozowanie tych leków musi być monitorowane przez lekarza.

W istocie wszystkie tradycyjne szkoły medytacyjne przestrzegają przed zwracaniem uwagi na wizje i stany transowe (makyō). Zaleca się traktowanie ich jako kolejnego wrażenia, na którym nie należy się koncentrować lecz podążać za medytacją.

Medytacja może być niekiedy niebezpieczna dla osób ciężko chorych psychicznie. Według prof. Richarda P. Hayesa[2] stan schizofreników podczas medytacji na ogół pogarsza się, gdyż wpadają w kompletną dezorientację co wzmaga ich wewnętrzny chaos.

Również u cyklofreników medytacja jest odradzana, gdyż może gwałtownie przerzucić ich z manii do depresji, albo zwiększyć amplitudę ich emocjonalnych wahań.

U osób z zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym pragnienie zdobycia oświecenia może być tak duże, że blokuje dalszą praktykę, a następnie prowadzi do psychicznego załamania się z powodu niepowodzenia. Zdarzali się też obsesyjni mnisi, którzy próbowali wbrew słowom Buddy dojść do oświecenia przez samobójstwo.

Należy podkreślić, że odnotowano jedynie nieliczne przypadki niekorzystnego wpływu medytacji i to wyłącznie wśród osób zaburzonych psychicznie.
Nauka a medytacja[edytuj]

Medytacja często była przedmiotem zainteresowania neurologii, psychologii (szczególnie transcendentalnej) i fizjologii.

Bezpośrednimi fizjologicznymi efektami medytacji są[potrzebne źródło]:
Zmniejszone ciśnienie krwi
Zmniejszone tętno
Zmniejszony poziom metabolizmu
Zmniejszenie częstotliwości fal mózgowych
Zmniejszenie stężenia kwasu mlekowego we krwi (związane z redukcją lęku)
Zwiększenie oporu elektrycznego skóry (związane z głębokim relaksem)
W medytacjach zwróconych na zewnątrz zanikanie efektu habituacji, szczególnie słuchowej.

Wszystkie efekty oprócz ostatniego obserwowane są również podczas snu, jednak w czasie prawidłowej medytacji człowiek zachowuje, a nawet wzmacnia świadomość.

W długim okresie medytacja na ogół powoduje szersze skutki[potrzebne źródło]:
Fizjologiczne:
Trwałe różnice pomiędzy częstotliwościami fal mózgowych w przedniej i tylnej części mózgu
Wyższy poziom serotoniny w mózgu.
Psychologiczne:
Poczucie harmonii umysłu
Większa akceptacja siebie i pewność siebie
Zwiększona zdolność koncentracji
Skłonność do przeżywania życia "tu i teraz" zamiast rozpamiętywania przeszłości i rozmyślania na temat przyszłości
Poprawienie osobowości (obserwowane zmniejszenie wartości skal testu MMPI-2)
Zmniejszona podatność na stres
Zmniejszenie roli psychologicznych mechanizmów obronnych - mniej zakłamany obraz świata
Podwyższony poziom energii życiowej
Zwiększona obiektywność (zdolność do nieosądzania sytuacji ze swojego punktu widzenia)
Łatwiejszy dostęp do emocji
Poprawa zdolności do empatii
Obniżenie poziomu lęku, także przed śmiercią
Zmniejszenie zaburzeń psychosomatycznych
Zwiększenie poczucia kontroli wewnętrznej
Większa spontaniczność
Obniżenie poziomu neurotyzmu
Skrócenie czasu zasypiania przy bezsenności
Podwyższenie poziomu inteligencji
Wzrost sprawności sensomotorycznej
Poprawa wydajności pracy
Wzrost zdolności twórczych
Wzrost tendencji do samoaktualizacji
Wzrost kreatywności.

Medytacja może wywoływać negatywne skutki psychiczne, jeżeli zostanie zastosowana do leczenia psychoterapeutycznego poważniejszych zaburzeń psychicznych.

Duża liczba badań dotyczy medytacji transcendentalnej, jednak te badania nie są zbyt wiarygodne, gdyż w olbrzymiej większości są finansowane przez organizacje oferujące kursy medytacji transcendentalnej.

Przeprowadzano też z powodzeniem próby nauczenia więźniów kontroli emocjonalnej przy użyciu medytacji vipassany[3]. Więźniowie ci byli bardziej skorzy do współpracy z władzami, mieli mniejszą skłonność do narkotyków i znacząco rzadziej wracali do więzienia po wyjściu na wolność. Podobny projekt istnieje też w Polsce, a praktyka (stan z 2005) odbywa się w kilku dolnośląskich więzieniach[4].
Medytacja a zdrowie[edytuj]

W Harwardzkiej Klinice Ciała i Umysłu (ang. Harvard’s Mind/Body Clinic) przeprowadzano badania nad medytacją jako metodą leczenia. Uzyskano poprawę lub wyleczenie w następujących chorobach[potrzebne źródło]:
nadciśnienie,
arytmie serca,
niepłodność z nieznanych przyczyn (zaburzenia psychosomatyczne),
PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego),
chroniczny ból,
migrena,
bezsenność (insomnia),
zaburzenia psychosomatyczne,
łagodna depresja,
niepokój,
obniżone poczucie własnej wartości.

W pracy ludzie rzadziej korzystali z urlopów chorobowych.
Medytacja a religia[edytuj]
 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Medytacje stanowią centralny punkt religii Wschodu, były wykorzystywane także przez mistyków religii abrahamicznych. Medytacja nie stoi w sprzeczności z nakazami większości religii ani nie wymaga żadnej wiary. Można ją traktować jako formę modlitwy lub ćwiczenie umysłu.
Buddyzm[edytuj]

 Budda

Krótka definicja: medytacja jest to ćwiczenie się w nieuleganiu rozproszeniom.

Osoba praktykująca medytację wyciszenia (sanskryt: shamata; język tybetański: szine) w buddyzmie przechodzi przez kilka etapów. W czasie tego procesu zmienia się jej sposób postrzegania rzeczywistości (a nierzadko również motywacja do praktyki).
Wyzbycie się pożądań i przywiązania do spraw światowych; niechęć do samsary, determinacja aby się wyzwolić oraz współczucie. To jest wstęp do dalszej praktyki.
Wewnętrzny spokój, skupienie na obiekcie medytacji. Stan ten cechuje też przywiązanie do doświadczeń płynących z głębokiej koncentracji - do błogości, radości i przejrzystości umysłu.
Kiedy wspomniane wyżej lgnięcie ustaje, pozostaje jeszcze subtelne przywiązanie do pustki. Koncentracja zwana jest wówczas "jasno rozróżniającą".
Doskonałość medytacji praktykujący osiąga, gdy tylko spoczywa w rzeczywistości takiej, jaka jest, bez tworzenia czegokolwiek.

Oczywiście jest to model wyidealizowany. W rzeczywistości rzadko zdarza się, że ktoś znajduje się na konkretnym etapie - schemat ten przybliża jednak tendencję zmian, jakie zachodzą w czasie długotrwałej praktyki.

Medytacja wyciszenia nie jest jedynym rodzajem medytacji w teorii buddyzmu. Ostatecznym celem medytacji jest usunięcie całkowite cierpienia i jego przyczyn oraz osiągniecie "Doskonałego Oświecenia". Przyczynami cierpienia są opisane według Dwunastu Ogniwach Współzależnego Powstawania "niewiedza" oraz "splamienia umysłu" powstające pod jej wpływem dzięki prawu karmy. Owe splamienia są stanami konceptualnymi, które mogą być usunięte przez arhata, aby zrealizować wyzwolenie od cierpienia. Całkowite usunięcie wszystkich błędów wiąże się jeszcze z usunięciem bardziej subtelnych przeszkód, mianowicie zaciemnień od niewiedzy. Zaciemnienia od niewiedzy według nauk mahajany usuwa się dopiero podczas zrealizowania Doskonałego Oświecenia (sanskryt: Anuttara Samjak Sambhodi) w wyniku praktyki bodhisattwy.

W buddyzmie rozpatrując jego różne tradycje można wyróżnić cztery sposoby medytacji na usunięcie splamień:
porzucenie splamień poprzez dożywotnią moralną dyscyplinę odrzucenia niewłaściwych czynów i wykonywania właściwych,
niepodleganie splamieniom poprzez angażowanie się w stany im zaprzeczające (stosując anditodum) aż do ich usunięcia, np. niepodleganie pożądaniu cielesnemu stosując kontemplacje nad obrzydliwością wnętrza ciała,
użycie splamień jako użytecznych podczas medytacji nad ich naturą jako naturą rzeczywistości i umysłu siunjata aż do osiągnięcia braku splamień,
przekształcenie bezpośrednio splamień w aktywności do oświecenia poprzez praktyki tantryczne w wadżrajanie.

W buddyzmie therawady samatha i vipassana są głównymi medytacjami. Tym niemniej w innych tradycjach buddyzmu samatha i vipassana również występują, chociaż w ramach innych praktyk tj. w buddyzmie zen w ramach praktyki zazen, w buddyzmie tybetańskim w ramach wizualizacji jidama związanych z praktyką tantr, czy w buddyzmie Czystej Krainy w ramach recytacji imienia buddy (nianfo).
Katolicyzm[edytuj]
 Osobny artykuł: Medytacja (katolicyzm).

W katolicyzmie medytacja jest wykorzystywana jako rodzaj modlitwy, polegającej na zwracaniu się do Boga w ciszy. Zdaniem o. Jacka Bolewskiego ma ona umożliwić człowiekowi dostrzeżenie i usunięcie "przeszkód tkwiących w jego wnętrzu, a wynikających z egocentryzmu, tworzenia własnego świata trosk i marzeń" i ma prowadzić do wzrostu miłości i pomóc w odkryciu Boga.

Medycyna ortomolekularna

Ortho – poprawna, molekuła – komórka. Medycyna ortomolekularna zajmuje się właściwym stosowaniem substancji

niezbędnych do życia, takich jak : witaminy, biopierwiastki, aminokwasy, związki tłuszczowe. Medycyna

ortomolekularna odkrywa ogromne możliwości lecznicze i wspomagające leczenie, tkwiące w substancjach

naturalnych, zwłaszcza w witaminach i minerałach! Celem medycyny ortomolekularnej jest zapobieganie chorobom,

przedłużenie życia, poprawienie stanu zdrowia i jakości życia, integracja psychiki i ciała. Łączy ona profilaktykę

schorzeń i ich leczenie w jeden nierozłączny system. Zakłada, że możliwa jest pomoc pacjentom w bardzo

zaawansowanych stadiach choroby, nawet tych uznanych za nieuleczalne. Medycyna ortomolekularna wychodzi

z założenia, iż mechanizmy zdrowia i mechanizmy choroby są ze sobą ściśle powiązane, a zmiany w procesach

biochemicznych komórki zaczynają, się o wiele wcześniej, niż rozwiną się wyraźne objawy choroby w obszarze

danego narządu. Podstawowym elementem pomocy medycznej jest system regulacji z zastosowaniem minerałów

(biopierwiastków). Jedną z podstawowych substancji stosowanych w medycynie ortomolekularnej jest witamina C.

Bez wątpienia jest ona niezbędnym składnikiem pożywienia, aktywnie resorbowanym i rozpuszczalnym w wodzie,

a więc i w płynach ustrojowych. Tzw. zdefiniowana dawka dobowa (ZDD) stosowana w medycynie akademickiej

wynosi w Polsce dla obojga płci powyżej 11 lat życia - <60 mg. W państwach Europy zachodniej dawka dobowa

została ustalona od 100 mg dziennie w Niemczech do 1000 mg w krajach skandynawskich. Amerykańska

Food and Nutrition Board (FNB) ustaliła jako dawkę dzienną dla dorosłych 2000 mg, dla dzieci 1-3 roku życia,

4-8 oraz 9-13 roku życia odpowiednio 400, 650 i 1200 mg/dzień, zaś dla młodzieży od 14 do 18 roku życia

1800 mg. Problem jednak w tym, że lekarze tzw. medycyny akademickiej, podają witaminę syntetyczną, która

jest bardzo słabo przyswajalna przez organizm (izomer prawoskrętny). Natomiast naturalna witamina C

(izomer lewoskrętny) nie występuje nigdy samodzielnie tak jak jej chemiczny odpowiednik. Naturalnej

witaminie C zawsze towarzyszy w przyrodzie kompleks bioflawonoidów, które zwiększają jej wchłanianie do

komórek i wykorzystanie przez organizm. W ten sposób działanie naturalnej witaminy C jest wielokrotnie

spotęgowane - zachodzi synergizm pomiędzy bioflawonoidami a samą witaminą. W wielu badaniach,

przeprowadzonych na całym świecie dowiedziono, że przyjmowanie witaminy C (tej naturalnej) w dużych

ilościach, chroni przed zachorowaniem na przeróżne postacie raka.

Wszystkie żyjące komórki wytwarzają odpady, których niekontrolowana kumulacja, wywołuje STARZENIE I ŚMIERĆ !

 Jeżeli odpady są regularnie wydalane a komórki prawidłowo odżywiane i nawadniane, to będą żyć bez końca !


Podstawą medycyny ekologicznej (ortomolekularnej) są dwie nauki :

 toksykologia – określa co spowodowało chorobę

 biochemia – dostarcza biologicznie przyjaznych substancji w celu

 neutralizacji toksyn





Tak zwane "choroby” wywołane przez wolne rodniki :


Uklad immunologiczny :           Podatność na infekcje i stany zapalne, chroniczne infekcje wirusowe i
                                                grzybice, HIV. Wewnętrzne schorzenia układu odpornościowego, alergie



Przemiana materii:                  Cukrzyca z uszkodzeniami występującymi w jej następstwie, zaburzenia
                                                w przemianie tłuszczów 



Serce-układ krążenia:            Nadciśnienie, arterioskleroza, schorzenia naczyń wieńcowych,
                                               zaburzenia rytmu serca



Układ nerwowy:                     Niewydolność mózgu z osłabieniem pamięci i zdolności do koncentracji,
                                              ogólny stan wyczerpania, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane



Organy trawienia:                Chroniczny stan zapalny trzustki, toksyczne i zapalne schorzenia wątroby,
                                            nieżyt żołądka, wrzody żołądka i dwunastnicy, choroba Crohna,
                                            wrzodziejące zapalenie jelita grubego ( colitis ulcerosa )



Układ kostny:                      Artroza, reumatyzm



Płuca:                                 Chroniczne zapalenie oskrzeli i włókniste schorzenia tkanki
                                           płucnej, astma



Skóra:                                Łuszczyca, egzemy, zaburzenia w wytwarzaniu pigmentu i jego
                                          rozmieszczeniu



Choroby nowotworowe :    Wszelkie formy nowotworów



Schorzenia
środowiskowo-                  Zatrucia metalami ciężkimi, dioksyną, furanami, aldehydami itp.
-toksykologiczne:



Schorzenia wieku
starczego:                         Demencja starcza, choroba Alzheimera, Parkinson



Także dla ''zdrowych'' :      np. dla sportowców i managerów ( większe zużycie substancji
                                          życiowych ) Antiaging ( opóźnianie procesu starzenia )


Zobacz dwa filmy, w których dr. Antoni Sławomir Spandoeck radzi jak się odżywiać i żyć :

http://www.youtube.com/watch?v=nfBgkKwWxIY

http://www.youtube.com/watch?v=ACidKrwaXqc

Tutaj wywiad z dr. Spandoeckiem w Telewizji Niezależnej :

http://www.youtube.com/watch?v=Ilq9_MwISHg&playnext=1&list=PLC18E8E291A525255&feature=results_main

                 Człowiek to bardzo silna i odporna istota. Nawet bardzo wyniszczony organizm można przywrócić do

pierwotnego zdrowia. Jednak niestety, najbardziej liczy się czas. Im wcześniej pomyślimy o zaprzestaniu

katowania własnego organizmu, tym lepsze wyniki osiągnięmy.

                 Zajrzyj na stronę www.elixir-zdrowia24.pl . Znajdziesz tam proszek zasadowy Dr.Auera oraz wiele innych,
niezbędnych współczesnemu człowiekowi suplementów diety, po bardzo przystępnych cenach.

OMEGA 3

Omega-3 to suplement diety zawierający w swoim składzie olej z ryb oceanicznych, który jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych z grupy Omega-3 (EPA i DHA).

Kwasy te mają fundamentalne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu zwłaszcza serca i naczyń krwionośnych. Niestety organizm ludzki nie jest w stanie ich sam syntetyzować, a nasza dieta, ze względu na ograniczenie spożycia ryb jest uboga w te kwasy.

Nieodpowiednia ich podaż objawia się często w postaci problemów:

 metabolicznych (obniżeniem przemiany materii, spadkiem produkcji energii z tkanki tłuszczowej),

 immunologicznych (obniżeniem odporności organizmu na infekcje, skłonnością do częstych stanów zapalnych oraz alergii),

emocjonalnych (depresją, nadpobudliwością),

umysłowych (zaburzeniami koncentracji oraz pamięci).

Kwasy Omega -3 maja udowodnione działanie w medycynie. Ich spożywanie ogranicza ryzyko:

chorób serca ( poprzez obniżanie poziomu trójglicerydów i cholesterolu)

chorób nowotworowych ( rak stercza, sutka, jelita grubego)

oraz podnosi odporność organizmu.



 SKŁAD:

1 kaps zawiera 1000mg koncentratu oleju rybiego (w tym 180 mg EPA i 115mg DHA) oraz 10mg witaminy E, żelatyna.

DAWKOWANIE: 1 caps dziennie z posiłkiem.

PRODUCENT: Club Vits Wielka Brytania

TERMIN WAŻNOŚCI: grudzień 2015.

Przechowywać szczelnie zamknięte w suchym, chłodnym miejsc

COLON C

Skład:
Łupiny nasion babki płesznik (Plantago psyllium), fruktooligosacharydy (prebiotyki), Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus bifidus.



Działanie i wskazania:

Colon C sporządzony jest z naturalnych składników ułatwiających perystaltykę jelit. Codzienna dawka Colon C zapewnia odpowiednią ilość błonnika i dostarcza jelitom przyjaznych bakterii. Łupiny nasion babki płesznik dostarczają błonnika, który zwiększając objętość, pobudza ściany jelit do pracy i przesuwania znajdującej się w nich masy. Obecność błonnika w jelitach sprzyja rozwojowi przyjaznych bakterii, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Fruktooligosacharydy (prebiotyki) zawarte w Colon C modyfikują florę jelitową i zwiększają populację bakterii z rodzaju Lactobacillus.



Dawkowanie:
2 czubate łyżeczki (10 g) dziennie - jedną przed śniadaniem, drugą przed kolacją. Zmieszać z wodą lub sokiem owocowym i natychmiast wypić. Istotne jest, by popić preparat dodatkową szklanką wody lub soku. Po dwóch tygodniach można zmniejszyć ilość preparatu o połowę.



COLON SLIM wspomaga usuwanie z organizmu zbędnych produktów przemiany materii i umożliwia zachowanie dobrej pracy jelit.
Łupiny nasion babki płesznik sa bogatym źródłem błonnika. Zwiększając objętość, pobudzają ściany jelit do pracy i przesuwania znajdującej się w nich masy. Obecność błonnika w jelitach sprzyja rozwojowi przyjaznych bakterii, co pośrednio wpływa na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu
Fruktooligosacharydy są szczególnym rodzajem węglowodanów, nie są trawione, ale ulegają fermentacji, w wyniku czego uwalniane są krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które stanowią substancje odżywczą wykorzystywaną przez komórki błony śluzowej jelit. Colon Slim zapewnia uczucie sytości, które pomaga ograniczać ilość spożywanych pokarmów. Zawarte w preparacie minerały pokrywają ich deficyt związany z ograniczeniem pożywienia.


Działanie


wspomaga zdrowe i skuteczne odchudzanie


ułatwia usuwanie zbędnych produktów przemiany materii


chroni kości przed odwapnieniem podczas diety redukcyjnej



Sposób użycia

Po 2 czubate łyżeczki (10 g) 2 razy dziennie. Zmieszać z wodą lub sokiem owocowym i natychmiast wypić. Koniecznie należy popić szklanką wody lub soku owocowego. Po 2 tygodniach można zmniejszyć porcję o połowę. Preparat nie może stanowić substytutu zróżnicowanej diety. Nie należy przekraczać zalecanej porcji. Chronić przed dziećmi.

Homocysteina

Homocysteina, (Hcy) – organiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów.

Jest to aminokwas siarkowy, powstający u człowieka w wyniku demetylacji aminokwasu metioniny, pochodzącej ze spożywanego białka.

Budową cząsteczki przypomina cysteinę, od której różni się obecnością dodatkowej grupy metylenowej -CH2 – przed grupą tiolową (-SH).

Aktualnie uważany jest u ludzi za niezależny czynnik ryzyka rozwoju m.in.:
zmian miażdżycowych
zawału mięśnia sercowego
udaru mózgu
zmian zakrzepowych

Prawidłowe wartości mieszczą się w granicach 5 – 15 µmol/l. Wyższe wartości określane są terminem "hiperhomocysteinemia", gdzie za postać ciężką przyjmuje się wartości ponad 100 µmol/l.

W badaniach dorosłej populacji w Polsce (NATPOL Plus) wykazano znaczną częstość występowania hiperhomocysteinemii (ok. 30%)[4].

KWAS FOLIOWY

Kwas Foliowy to witamina z grupy B, która bierze udział w tworzeniu cewy nerwowej płodu, oraz uczestniczy procesach krwiotwórczych. Dlatego szczególnie w okresie planowania ciąży, jak i na początku ciąży ważne jest dostarczanie organizmowi kobiety kwasu foliowego w odpowiedniej ilości.

Działanie:
Preparat zawiera w składzie kwas foliowy, który:
Jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju cewy nerwowej płodu
Ma pozytywny wpływ na wagę i rozwój noworodków
Wpływa pozytywnie na samopoczucie i funkcjonowanie systemu nerwowego
Pobudza procesy krwiotwórcze
Reguluje poziom homocysteiny
Sposób użycia:
1 tabletka dziennie lub według wskazań lekarza.
Nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Suplement diety nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety. Zrównoważony sposób żywienia i prawidłowy tryb życia jest ważny dla funkcjonowania organizmu.
Działania niepożądane i środki ostrożności:
Kwas foliowy jest bardzo dobrze tolerowany, bardzo rzadko występują reakcje uczuleniowe. Ostrożnie należy stosować w niektórych typach nowotworów. Niektóre leki: przeciwpadaczkowe, doustne środki antykoncepcyjne, antagoniści kwasu foliowego oraz alkohol powodują obniżenie poziomu kwasu foliowego w organizmie. Przy dłuższym stosowaniu należy okresowo monitorować stężenie witaminy B12 we krwi.

Przeciwwskazania:
Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu.

Przechowywanie:
Preparat należy przechowywać w zamkniętym opakowaniu, suchym miejscu, niedostępnym dla małych
dzieci, w temperaturze pokojowej. Nie należy stosować, jeśli naklejka pod nakrętką jest uszkodzona.





Kwas foliowy (folacyna, witamina B9, witamina M, witamina B11, kwas listny[5]) – organiczny związek chemiczny z grupy witamin B. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa folium oznaczającego "liść".

W organizmie człowieka jest syntezowany przez bakterie jelitowe[1], a jego biologicznie aktywną formą jest kwas lewomefoliowy (5-MTHF).

 Występuje w żywności w postaci folianów, dlatego często termin witamina B9 utożsamia się z całą grupą związków (ustalono, że może istnieć teoretycznie ok. 150 rozmaitych form kwasu foliowego; w przyrodzie jest ich nieco mniej, bo około 20 rodzajów).

Znajduje się w liściastych warzywach, głównie w szpinaku[1], ale także w sałacie, kapuście, brokułach, szparagach, kalafiorze, brukselce) oraz w mniejszych ilościach w pomidorach, grochu, fasoli, soczewicy, soi, burakach, orzechach, słoneczniku, drożdżach piwnych, wątrobie, żółtku jaja, pszenicy, pomarańczach, bananach i awokado.

W wielu krajach (nie w Polsce) kwasem foliowym wzbogaca się chleb.
Rola w organizmie
Kwas foliowy reguluje wzrost i funkcjonowanie komórek; wpływa dodatnio na system nerwowy i mózg, decyduje o dobrym samopoczuciu psychicznym; zapobiega uszkodzeniom tzw. cewy nerwowej u rozwijającego się w łonie matki dziecka, ma pozytywny wpływ na wagę i rozwój noworodków; bierze udział w zachowaniu materiału genetycznego, w przekazywaniu cech dziedzicznych komórek, reguluje ich podział; usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego, uczestniczy w tworzeniu soku żołądkowego, zapewnia sprawne działanie wątroby, żołądka i jelit; jest czynnikiem antyanemicznym, pobudza procesy krwiotwórcze, czyli powstawanie czerwonych krwinek; chroni organizm przed nowotworami (szczególnie rakiem macicy).
Skutki niedoboru
zahamowanie wzrostu i odbudowy komórek w organizmie
mała ilość czerwonych ciałek we krwi, tzw. anemia megaloblastyczna (makrocytowa)
uczucie przemęczenia i kłopoty z koncentracją
stany niepokoju, lęku, depresja, nadmierna drażliwość
bezsenność, roztargnienie, problemy z pamięcią
zaburzenia w trawieniu i we wchłanianiu składników odżywczych, niedożywienie, biegunka, zmniejszony apetyt, obniżona masa ciałastany zapalne języka oraz błony śluzowej warg, bóle głowy, kołatanie serca, przedwczesna siwizna
u dzieci i młodzieży zahamowanie wzrostu.

Prawidłowa podaż kwasu foliowego jest niezwykle istotna u kobiet w ciąży. W celu profilaktyki wad cewy nerwowej u płodu, zaleca się przyjmowanie 0,4 mg kwasu foliowego dziennie, przez okres począwszy od trzech miesięcy przed planowaną ciążą, aż do 12 tygodnia. W praktyce, ze względu na duży odsetek ciąż nieplanowanych, zaleca się, aby wszystkie kobiety w wieku rozrodczym, przyjmowały stale doustną suplementację kwasu foliowego w dawce 0,4 mg. U kobiet, które urodziły już jedno dziecko z wadą cewy nerwowej, zaleca się profilaktykę dawką 5 mg kwasu foliowego na dobę.
Skutki nadmiaru

Zwiększone dawki kwasu foliowego mogą powodować: bezsenność, rozdrażnienie, depresję, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, skórne reakcje alergiczne (wysypka, zaczerwienienie, swędzenie), w rzadkich przypadkach skurcz oskrzeli. Ponadto nadmiar kwasu foliowego w czasie ciąży zwiększa ryzyko zachorowania przez dziecko na astmę





Zdrowe jajko - Jadwiga Kempisty - 25.02.2013

Oczyszczanie jelit - Sekret Długowieczności - 19.08.2012

Droga do zdrowia - Sławomir Spandock - X Harmonia Kosmosu

UKŁAD ODPORNOŚCIOWY- Praktyczne informacje z zakresu ME

Tajemnice długowiecznosci czyli jak dożyć 100-ki w pełnym zdrowiu.

Medycyna zdrowia - praktyczne informacje z zakresu medycyny chińskiej, ortomolekularnej i tradycyjnej. dr Antoni Spandoeck specjalista medycyny ortomolekularnej.

wtorek, 30 lipca 2013

OSTROPEST PLAMISTY

Nasiona ostropestu Plamistego, dzięki wysokiej zawartości substancji, zwanych wspólnie sylimaryną ma wspaniałe zastosowanie zarówno przy profilaktyce jak i przy leczeniu wielu chorób np. podaje się je osobom pracujących w oparach substancji chemicznych jak i przy napromieniowaniu.








Jego wyjątkowym zastosowaniem jest lecznictwo uszkodzeń wątroby spowodowanych


• zwyrodnieniem tłuszczowym,

• marskością wątroby,

• uszkodzeniem spowodowany alkoholem, lekami, narkotykami, innymi substancjami toksycznymi,
• stanami zapalnymi wątroby i zaburzenia jej czynności,
• bólami pęcherzyka żółciowego.


Szczególnie polecany jest w trakcie terapii odwykowej przeciwalkoholowej, usuwając substancje toksyczne odkładające się w organizmie w czasie rekonwalescencji po uszkodzeniach wątroby spowodowanych czynnikami toksycznymi takimi jak:

• długotrwałe kuracje antybiotykowe,
• nadużywanie alkoholu,
• chemioterapia,
• zatrucia grzybami,
• leczeniu cukrzycy,
• wirusowym zapaleniu wątroby typu C,
• kamicy żółciowej (profilaktycznie i leczniczo),
• stanach zapalnych skóry,
• leczeniu łuszczycy.


DAWKOWANIE,

Pić raz dziennie /codziennie


SPOSÓB PRZYRZĄDZENIA

Jedną łyżkę stołową zmielonych lub całych nasion w całości zalać wrzątkiem.

Można dodawać zarówno całe jak i zmielone nasiona do sałatek, zup oraz zimnych jak i gorących potraw. Dzięki przyjemnemu smakowi można gryźć je w całości .

Długotrwałe stosowanie NIE JEST SZKODLIWE. Systematyczne i długo trwałe spożywanie Ostropestu Plamistego zapewni Tobie pierwsze odczuwalne efekty po zaledwie 14 dniach konsumpcji.